Gillection

Õhtujuht vs peokorraldaja

Õhtujuht/pulmaisa

Õhtujuht(peojuht) – See on üks koondnimi kellelegi, kes hoolitseb külaliste heaolu ja kogu peo sujuvuse eest. Tema võtab vastu külalised, juhatab nende liikumist, jagab infot tegevuste kohta, peab kõnesid, viib läbi mänge ja tegevusi ning üleüldse teeb kõik selleks, et kõigil oleks hea, mugav ja lõbus olla. Pulmapeol on see sama inimene pulmavanem, pulmaisa või pulmaema.

Valides peojuhti või pulmaisa, soovitan kindlasti teha eeltööd. Võtke aega, et teha enda jaoks parim valik. Kindlasti tasub otsida tagasisidet tehtud töödest. Küsige tutvustust ja hinnapakkumist mitmelt erinevalt “teenusepakkujalt”. Kui on jäänud mõned peojuhid “sõelale”, siis leidke võimalus silmast-silma kohtumiseks. Tänapäeval on muidugi võimalus ka interneti teel kohtumisi korraldada. Kuid näost näkku kohtumine annab loob kõige paremini teadmise, et kas tegemist on sinu jaoks sobiva inimesega.

Pidu, mida korraldad, on kindlasti üks väga tähtis sündmus sinu elus. Seega, kui valid kedagi enda pidu esindama ja juhtima, siis peaksid olema 100% kindel oma valikus  – kas tema on just see, kes esindab mind ja mu pidu kõige paremini? Sellele küsimusele ‘jah’ vastates, pole vaja peo ajal muretseda ja saad täiel määral oma pidu nautida.

Mida pulmaisa või õhtujuhti valides kindlasti silmas pidada?

Olen nõus, et hind määrab nii mõndagi. Palun tee kohe algselt selgeks, mida pakutud hind endas sisaldab, millised on broneeringu ja tasumise tingimused. Alati ei saa olla kindel, et kõrgeim hind tähendab parimat teenust. Selleks ongi oluline silmast-silma kohtumine ja tajumine, kas teil on omavahel sobiv energia.

Peojuhte on väga erinevaid oma stiili poolest. On noored ja innovaatilised aga ka staažikamad tegijad, kellel on suur ja lai kogemustepagas. Sinu otsustada on see, mis sulle rohkem oluline on. Viimasel ajal olen kogenud, et nö. vanad Eesti pulmakombed hakkavad jälle “moodi” minema. Eestis korraldatakse lausa pärimuspulma koolitusi. Kui see teema kõnetab sind, siis tasub kindlasti uurida valitud pulmaisa pädevust ja kogemusi. Meil Eestis on neid piisavalt.

Tänapäeval on väga laialdaselt levinud mitmekeelsed peod. Kindlasti on oluline eelnevalt kindlaks teha, et kas peojuhil on vajalik oskus suhelda sinu või sinu külalistega sobivas keeles. Ole kindlasti oma soovidega väga täpne, et ei tekiks hiljem mitmeti mõistmist.

Üks palve, millest iga pruutpaar ja ka juubilar alati räägib, on “onu Heino teema”. Mingil põhjusel on jäänud arusaam, et õhtujuht on vana “pullimees” ja teeb alati kahemõttelisi alla-poole-vööd nalju ja mänge.  Mina oma peokorralduse karjääris pole selliste tegelastega kokku puutunud. Tegemist on ikkagi oma ala professionaalidega.

Küll oli meil ükskord selline kogemus, et pruutpaar nõudis kindlasti ühte teatud “õhupalli katki litsumise mängu”. Meie polnud sellest valikust üldse rõõmsad aga kuna see oli “tellija” nõue, siis tegime selle ikka ära. Tulemuseks oli see, et meie Priiduga punastasime ja häbenesime aga kogu ülejäänud pulmarahvas nautis mängu täiel määral. 

Siit siis järeldus – eks peo tellija tunneb oma külalisi ja seltskonda ning seda peab ka usaldama. 

Peokorraldaja

See on inimene, kes aitab kogu logistika ja „töömesilased“ üles otsida ja välja valida. Peale peo korraldamise otsust on päris hea plaan valida endale appi keegi, kes aitab kogu peo korraldust koos hoida.

Kui palkad peokorraldaja, siis koos temaga seda pidu luues, võid olla üsna kindel, et saad rohkem kui oleksid esialgu lootnud. Ametimeestel on rohkem kogemusi ja teadmisi, ilmselt põnevamaid ideid ja ettepanekuid.

Kui põimida kokku peokorraldaja ja teie enda unistused, kindlad soovid ja tahtmisted, siis saab igast peost täiesti unustamatu ja kordumatu sündmuse.

Mida pidada silmas peokorraldaja valikul?

Jällegi usun, et hind on üks olulisemaid tegureid. Peokorraldajana tean, et väga keeruline on kohe algul oma hind välja lubada. Kogu peo korraldamise jooksul võivad erinevad tegurid muutuda.
Mina olen läinud seda teed, et mul on üks kindel teenuse hind, mis sisaldab minu tööd. See on kirjavahetus, kohtumised, ideed ja pühendumine 24/7.  Seda tööd pole võimalik arvestada tundide lugemise või tehtud asjadega. Eraldi lisanduvad juurde tehtud asjade, dekoratsioonide, floristika jne asjade hinnad. Võime vaid kokku leppida, et milline on eelarve ja millistes piirides püüame püsida.

Ka peokorraldajaga on oluline enne otsustamist kohtuda. Seda, kas energiad sobivad ja teineteise mõistmine on mugav, tunneb ära päris kiiresti. Kui minul, peokorraldajana ei teki sobivat kontakti pruutpaariga, siis loobun ise sellest tööpakkumisest. Minu jaoks on ülioluline, et ma suudaksin pulmapäeval peosaali teisest otsast lugeda pruutpaari kehakeelt ja tajuda soove nende silmist, et kõik jääksid lõpptulemusega rahule.

Peokorraldajaga on väga oluline rääkida sama keelt, et mõni oluline detail ei läheks tõlkes kaduma. Seega, palun täpsusta eelnevalt oma peole vajalik ja sobilik keele oskus. Siis ei teki hiljem arusaamatusi.

Ole julge oma soovide väljendamisel. Minu jaoks on alati üks olulisemaid asju see, et palun peo tellijal nimetada tegevusi ja asju, mida ta EI soovi oma peole. See annab minu jaoks juba väga palju informatsiooni. Samas ei pea nende asjade peale enam aega raiskama ja saab keskenduda uutele ideedele. Samavõrra oluline on minu jaoks teada need nüansid, mis peol kindlasti olema peaks. Või midagi, mille sarnaselt võiks midagi teha, kuid teha seda omas võtmes.

Kindlasti on meil enamus õhtujuhid ja pulmavanemad nii professionaalsed, et suudavad eelnevalt teha nii enda kui ka peokorraldaja töö ära. Küll aga peo käigus ei saa nad kindlasti tegeleda jooksvate probleemidega.

Mul on tulnud ette, et pruudil on õnnitluste ajal purunenud kleit, õues toimuva šampuselaua ajal on kogu kompleksist kadunud elekter, külalisi on tulnud rohkem kui lauakohti on kaetud, pulmatort on hilinenud ja hoopis eksinud jne. Siis olen ikka mõelnud, et pulmaisa ajab oma asja koos külalistega ja neist väikestest viperustest ei pea pruutpaar ega külalised teada saamagi.

Selle jaoks olen mina kogu eelneva peokorralduse ajal ja kogu peopäeva keskel. Et kõik saaks keskenduda oma rolli ja etteaste peale ning ei peaks muretsema jooksvate pisiasjade pärast!

Jaga seda: